Sfintirea demisolului

Viața parohiei Iulie 15, 2013

In ziua de 3 noiembrie 2012 Parohia Pietrarie a imbracat straie de sarbatoare. A fost savarsita slujba de sfintire a demisolului bisericii de catre Inaltpreasfintitul Parinte Mitropolit Teofan.

Odata cu primele raze de soare, Parintele nostru Mitropolit a fost intampinat la sosirea in comunitatea noastra de parintele protopop, preotul paroh, preotii slujitori, oficialitati locale si centrale si multime multa de credinciosi. A urmat slujba de sfintire a noului loc de rugaciune - din demisolul bisericii - si apoi Sfanta Liturghie.

La sfarsitul slujbei, preotul paroh a primit rangul de iconom.

Aceasta zi este o mare binecuvantare pentru satul Pietrarie. Este ziua in care se binecuvinteaza o frumoasa realizare a acestei comunitati - finalizarea fundatiei primei biserici din satul Pietrarie. Este o incununare a unui efort de 7 ani de zile a intregii comunitati.

Multumim Bunului Dumnezeu si sfintilor ocrotitori pentru ajutor si ne rugam sa ne poarte de grija!